RADEK BASZUK

TAK TO WIDZĘ...

18 listopada 2018
ŚPIĄCA KRÓLEWNA. KARTKI Z HISTORII ADWOKATURY

"Kiedy przywódcy dają negatywny przykład, profesjonaliści tym bardziej muszą być sprawiedliwi. Trudno złamać państwo prawa bez wysługiwania się prawnikami; trudno doprowadzać do pokazowych procesów bez wysługiwania się sędziami" (Timothy David Snyder, Dwadzieścia przykazań wolnych ludzi).

Był rok 1959. Na Kubie rewolucjoniści Fidela Castro zajęli Hawanę. Charles de Gaulle po raz pierwszy objął urząd Prezydenta Republiki Francuskiej. Hawaje po referendum zostały pięćdziesiątym stanem USA. Związek Radziecki wystrzelił w kierunku Księżyca sondę Łuna 2. Sonda dotarła na Księżyc, rozbijając się o jego powierzchnię. Powstała Czechosłowacka Żegluga Morska. Ukazał się pierwszy komiks z przygodami Asteriksa i pierwszy odcinek Bonanzy. Na ekrany kin wszedł pełnometrażowy film animowany „Śpiąca królewna” w reżyserii Clyde'a Geronimi, wyprodukowany przez Walt Disney Pictures.

W Polsce podjęto decyzję o budowie rafinerii w Płocku. W Sosnowcu miała miejsce próba zamachu bombowego na konwój z Władysławem Gomułką i Nikitą Chruszczowem. Ministerstwo Handlu Wewnętrznego ogłosiło zarządzenie, zgodnie z którym poniedziałek stał się dniem bezmięsnym. Karpacz i Szklarska Poręba otrzymały prawa miejskie.

 

Naczelna Rada Adwokacka 26 września 1959r. uchwaliła wstępny projekt pierwszego w historii polskiej adwokatury Kodeksu etyki zawodowej. Projekt ten opublikowany został w Palestrze.1 Publikacja poprzedzona była wstępem: „W celu zapoznania ogółu Kolegów i Czytelników „Palestry” z brzmieniem projektu Naczelna Rada Adwokacka postanowiła projekt ten zamieścić w „Palestrze”, prosząc zarazem o wypowiedzenie się tak co do całości projektu, jak i co do poszczególnych zawartych w nim postanowień. Otrzymane wypowiedzi i uwagi krytyczne posłużą za materiał do przeprowadzenia nad projektem szczegółowej dyskusji, w której wyniku ustalone będzie ostateczne brzmienie projektu”. Po środowiskowej dyskusji ostateczny tekst Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu został uchwalony na posiedzeniu Naczelnej Rady Adwokackiej w maju 1961r.

 

Jest koniec roku 2018. Dwa lata wcześniej Krajowy Zjazd Adwokatury zobowiązał Naczelną Radę Adwokacką do dokonania gruntownego przeglądu Zbioru Zasad Etyki i Godności Zawodu. Nad zmianami pracuje Komisja Etyki przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Prace powinna zakończyć przed kolejnym Krajowym Zjazdem Adwokatury w 2020r. Jak informuje portal prawo.pl, „Kodeks ma być gotowy przed kolejnym Krajowym Zjazdem Adwokatury, ale komisja chce by projekt gotowy był w połowie 2019r. Jej członkowie spodziewają się dyskusji, wywołują ją już pierwsze propozycje i to na forum Naczelnej Rady Adwokackiej. Zastanawiają się też, czy z propozycjami nie powinno się zapoznać szersze gremium.”2

 

Zastanawiają się. A ja zastanawiam się, dlaczego tak jest, że adwokatura czasu Gomułki i Chruszczowa przywiązywała większe znaczenie do transparentności środowiskowej i znaczenia debaty publicznej dla jakości i akceptacji istotnych dla ogółu decyzji, niż ta dzisiejsza? Śpij dalej, królewno ...

 

 

Bartosz Maciejewski Photography

O AUTORZE

Radosław Baszuk. Adwokat, obrońca w procesach karnych.

ZALOGUJ ADMIN |© RADEK BASZUK 2020