RADEK BASZUK

TAK TO WIDZĘ...

31 lipca 2017
DWIEŚCIE SŁÓW. JAK DŁUGO?

"Kiedy przywódcy dają negatywny przykład, profesjonaliści tym bardziej muszą być sprawiedliwi. Trudno złamać państwo prawa bez wysługiwania się prawnikami; trudno doprowadzać do pokazowych procesów bez wysługiwania się sędziami" (Timothy David Snyder, Dwadzieścia przykazań wolnych ludzi).

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, opiniując krytycznie dla poczytnego dziennika treść wydanego przez jeden z sądów apelacyjnych wyroku, stwierdził podsumowując swoje rozważania, że "otwarta pozostaje kwestia nie tylko odpowiedzialności dyscyplinarnej, ale i karnej” sędziów, którzy wyrok ten wydali.

 

Michał Wójcik, kolejny z wiceministrów, dotychczas znany szerzej z racji zasług dla rozwoju rzemiosła niż z dokonań bliższych wymiarowi sprawiedliwości, w jednym z programów telewizji publicznej postanowił najwyraźniej w rewolucyjnym zapale przelicytować kolegę. Stwierdził, że ewentualna odmowa zawieszenia postępowania przed Sądem Najwyższym, wywołanego kasacją od postanowienia w sprawie umorzenia wywołanego głośnym ułaskawieniem, a zatem orzeczenie, które jeszcze nie zapadło - „skutkować może odpowiedzialnością karną” sędziów.

 

W obu wypadkach inkwizycyjny zapał panów ministrów dotyczył rozstrzygnięć sądowych określonej treści. W obu - rozstrzygnięć nie wychodzących naprzeciw publicznie głoszonym oczekiwaniom obozu rządzącego i będących krytyczną oceną skutków prawnych działań władzy publicznej.

 

Oczywiście nie przeszkadza to rządzącym odmieniać przez wszystkie przypadki niezawisłości sędziowskiej jako rzekomego przedmiotu ich nieustannej troski. Szczere to niczym zapewnienia o poselskim autorstwie projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i o zmianie Prawa o ustroju sądów powszechnych. I prawdziwe jak to, że w Holandii nie ma Rady Sądownictwa.

 

Pytanie: jak długo w przywoływanej jako reprezentatywny przykład Holandii, pozostałby na swoim stanowisku wysoki urzędnik ministerstwa sprawiedliwości, grożący publicznie sędziom odpowiedzialnością karną za wydanie takiego a nie innego orzeczenia? 

Żartowałem, proszę nie odpowiadać.

Bartosz Maciejewski Photography

O AUTORZE

Radosław Baszuk. Adwokat, obrońca w procesach karnych.

ZALOGUJ ADMIN |© RADEK BASZUK 2020