RADEK BASZUK

TAK TO WIDZĘ...

21 stycznia 2017
KAPUŚCIŃSKI TU i TERAZ

"Kiedy przywódcy dają negatywny przykład, profesjonaliści tym bardziej muszą być sprawiedliwi. Trudno złamać państwo prawa bez wysługiwania się prawnikami; trudno doprowadzać do pokazowych procesów bez wysługiwania się sędziami" (Timothy David Snyder, Dwadzieścia przykazań wolnych ludzi).

Dziesięć lat temu, 23 stycznia 2007r. zmarł Ryszard Kapuściński. Sięgając kolejny raz po „Cesarza”, zastanawiam się czy refleksja nad reporterskim zapisem ostatnich lat rządów Haile Selassie I, Zwycięskiego Lwa Plemienia Judy, Wybrańca Bożego, etc., etc. … może znajdować jakiekolwiek odniesienia do rzeczywistość pochmurnego i zimnego kraju gdzieś w środkowej, a jak powiedzą złośliwi, coraz bardziej środkowo-wschodniej Europie roku 2017? 

 

„Powiem otwarcie, ze dobrotliwy pan wolał złych ministrów. A wolał dlatego, ze pan nasz lubił korzystnie kontrastować. A jakżeby mógł korzystnie kontrastować, gdyby był otoczony przez dobrych ministrów? Lud straciłby orientacje, u kogo szukać pomocy, na czyją dobroć i mądrość liczyć. Wszyscy byliby dobrzy i mądrzy. Jakiż bałagan zacząłby się wówczas w cesarstwie! Zamiast jednego słońca, świeciłoby pięćdziesiąt i każdy oddawałby hołd prywatnie wybranej planecie. O nie, drogi przyjacielu, nie można narażać ludu na taką zgubną dowolność. Słońce musi być jedno, taki jest porządek natury, wszelkie inne teorie są tylko nieodpowiedzialną i Bogu przeciwna herezją. Ale możesz być pewien, ze pan nasz kontrastował, jakże imponująco i dobrotliwie kontrastował i dlatego lud nie mylił się, kto jest słońcem a kto cieniem”.*

*Ryszard Kapuściński, „Cesarz”. 

 

„No cóż, Prokurator Generalny sam podejmuje decyzje i nie mnie to oceniać. Ja tylko mogę powiedzieć, jako prawnik, że wydaje mi się, że Trybunał tutaj będzie musiał przyjąć stanowisko, które sprowadza się do tego, że nie ma możliwości oceniania decyzji Sejmu. Ta decyzja być może była wadliwa z punktu widzenia formalnego, no ale Trybunał takiej decyzji po prostu nie ocenia. To przekracza jego kompetencje. Osobiście nie sądzę, aby tym sędziom cokolwiek groziło”.**

**Jarosław Kaczyński w sprawie wniosku Prokuratora Generalnego, Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją uchwał Sejmu z 2010r., dotyczących wyboru trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Konferencja prasowa z 13 stycznia 2017r. (cytat: gazeta.pl).

 

Kim jest dziś dla reporterów i czytelników Ryszard Kapuściński? Czy jego pisarstwo, wypowiedzi, postawa, mogą być lekcją rozumienia tych, których często nazywamy „innymi”? Na te i zapewne inne pytania spróbują odpowiedzieć dziennikarze, reportażyści, pisarze: Wojciech Jagielski, Jarosław Mikołajewski i Paweł Smoleński oraz pozostali goście Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy, które we współpracy z Instytutem Reportażu organizuje trzydzieste trzecie już spotkanie z cyklu Lektury Prof. Hołdy. 

 

23 stycznia 2017r., godz. 19.00, Faktyczny Dom Kultury przy ul. Gałczyńskiego 12 w Warszawie. Warto posłuchać.

https://www.facebook.com/events/1836181243268412/

 

Bartosz Maciejewski Photography

O AUTORZE

Radosław Baszuk. Adwokat, obrońca w procesach karnych.

ZALOGUJ ADMIN |© RADEK BASZUK 2020